بیمارستان و درمان

عمل لازک چشم (Lasek)

عمل لازک

عمل لازک چشم (Lasek)

طبق آمار گرفته شده افرادی که از عینک و لنز استفاده می‌کنند رقم زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. افرادی که دارای چشمان ضعیف هستند می‌فهمند که رها شدن از استفاده مستمر عینک یا لنز به چه میزان لذت‌بخش است. عمل لازک دقیقاً به چنین افرادی کمک می‌کند تا لذت رهایی از عینک را به‌صورت دائمی احساس کنند. البته جراحی لازک چشم نیاز به مراقبت‌ها و نکاتی دارد، علاوه بر این با جراحی‌های دیگر چشم تفاوت دارد.

 

عمل Lasek چیست؟

عمل لازک چشم جز عمل‌های درمانی است که در سال 1999 میلادی توسط متخصصان چشم آمریکایی ابداع شد. ازآن‌پس، این عمل به دلیل مزیت‌های زیادی که داشت جهانی شد و بسیاری از افراد را از محدودیت‌هایی مانند عینک و لنز خلاص کرد. هدف از انجام عمل LASEK اصلاح عیوب انکساری، از جمله موارد زیر است:

 • نزدیک‌بین
 • آستیگمات
 • دوربین

این عمل ترکیبی از عمل

 • عمل لیزیک
 • عمل prk

است که تنها برخی از افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

به گفته متخصصان چشم:

“عمل لازک جز بی‌خطرترین جراحی های اخیر است که در عین سادگی، بزرگترین دغدغه را از دوش افراد برمیدارد. لازک چشم در 99 درصد مواقع افراد را از زدن عینک برای همیشه نجات می‌دهد. به‌همین‌دلیل است که عمل لازک چشم در سراسر دنیا رایج و گسترده شده است.”

لازک

لیزیک یا لازک!؟

لیزیک و لازک، هر دو جز روش‌های درمانی جراحی چشم هستند که در دنیا از محبوبیت زیادی برخوردارند. در واقع LAZEK یا لازیک ترکیبی از دو عمل لیزیک و PRK است که ایمنی بالایی دارند. تنها تفاوت اساسی در عمل لازک چشم و هم‌چنین لیزیک در چگونگی آماده‌سازی چشم در درمان است. در ادامه تفاوت‌های این دو نوع جراحی چشم را بررسی می‌کنیم.

 • به‌دلیل هزینه و عوارض کمتر، جراحی لازیک برتری دارد.
 • بهبود چشم و بینایی بعد از عمل LASEK ممکن است آهسته‌تر صورت گیرد.
 • عوارضی مانند خشکی چشم در لازیک بیشتر است.
 • لازک درصورتی‌که فرد از درجه بالایی در نزدیک‌بینی برخوردار باشد برتری بیشتری دارد.
 • نوع کار افراد و محیط کار آنها هم می‌تواند در انتخاب نوع جراحی مؤثر باشد؛ ازاین‌رو برای افراد در معرض آسیب، عمل لیزیک مناسب‌تر است.

عمل Lasek چشم به چه صورت انجام می‌شود؟

لازک، یک جراحی مخصوص اصلاح عیوب انکساری است که محبوبیت زیادی دارد. در این عمل، پوسته سطحی قرنیه برداشته و سطح قرنیه تراشیده می‌شود. لایه تراشیده شده بر روی قرنیه بعد از مدتی ترمیم می‌شود و بینایی به حالت طبیعی می‌رسد. این درمان مناسب همه افراد نیست و هم‌چنین طی یک‌زمان کوتاه توسط پزشک به‌راحتی صورت می‌گیرد.

عمل Lasek چشم مناسب چه کسانی است؟

اولین مورد در انجام عمل‌های درمانی چشم، ثابت شدن درجه چشم است. افرادی که قصد انجام عمل LASEK چشم را دارند می‌بایست به رده سنی 18 سال رسیده باشند. چرا که داشتن یک نسخه ثابت در طول یک سال ضروری است.

موارد دیگری که افراد می‌بایست قبل از عمل خود به آن توجه کنند مبتلا نبودن به انواع بیماری‌های چشم دیگر است. فرد می‌بایست چه درگذشته و چه در حال هیچ‌گونه بیماری چشمی مانند قوز قرنیه و… را نداشته باشد.

اقدامات قبل و بعد از جراحی لازک

چه در عمل‌های زیبایی و چه عمل‌های درمانی دارای مراقبت‌هایی هستند که می‌بایست در قبل و بعد عمل به آنها توجه شود. در واقع این مراقبت‌ها به دودسته قبل و بعد تقسیم می‌شوند که در ادامه به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لازک، اشاره می‌کنیم.

دسته اول که مربوط به  مراقبت‌های قبل از عمل لازک است شامل: عدم استفاده از لنز تماسی سخت به مدت 3 الی 4 هفته قبل از عمل، عدم استفاده از لنز تماسی نرم به مدت یک هفته قبل از عمل، معاینه و بررسی چشم و رسیدن به اطمینان از وضعیت آن، استحمام کردن در روز قبل و یا صبح عمل، عدم استفاده از خوشبوکننده و ادکلن یا دیگر بوهای معطر و در نهایت میل وعده سبک قبل از عمل.

مراقبت‌های بعد از عمل که بسیار حساس هستند و تأثیر زیادی در تسریع بهبودی دارند شامل: استفاده از عینک یا شیلد محافظ در هنگام خواب، دورکردن چشم از هرگونه آسیب و صدمه کوچک، استفاده از قطره‌های چشمی طبق تجویز پزشک، استفاده از عینک آفتابی در هنگام قرارگرفتن در فضای آزاد، بلند نکردن اجسام سنگین به‌خصوص در ماه‌های اول، مالش ندادن چشم با انگشت، خودداری از شستشو تا زمان وجود پانسمان بر روی چشم و همچنین موارد دیگری که پزشک معالج به آنها تاکید می‌کند.

مدت‌زمان عمل لازک چشم

عمل لازک چشم، جز جراحی‌های درمانی است که به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. در این عمل بیمار بیهوش نمی‌شود اما هیچ‌گونه دردی را هم احساس نمی‌کند. برخی از پزشکان در صورت صلاحدید، به بیمار بی‌حسی می‌دهند اما در شرایطی جز این مورد هم بیمار دردی را متحمل نمی‌شود. ازاین‌رو مدت زمان عمل لازیک چشم  برای هر چشم حدوداً بین 10 تا 15 دقیق طول می‌کشد.

عوارض و خطرات عمل لازک

در هر عمل درمانی، امکان وجود عوارض وجود دارد پس بهتر است بیمار قبل از انجام عمل با عوارض به‌خوبی آشنایی داشته باشد. از عوارض عمل لازک چشم، دوبینی و خشکی چشم است. البته میزان خشکی که در عمل لازک پیش می‌آید بسیار کمتر از عمل لیزیک خواهد بود.

درصورتی‌که جراح از تخصص خوبی برخوردار نباشد امکان وجود عوارض بیشتر هم وجود دارد. به همین خاطر است که تاکید می‌شود حتماً تحت‌نظر پزشک متخصص و متبحر، عمل چشم صورت گیرد.

مزایای عمل لازک

عمل لازک نسبت به عمل‌های چشم دیگر از مزیت‌های زیادی برخوردار است. یکی از آن‌ها کوتاه بودن مدت‌زمان عمل هم‌چنین کم بودن هزینه درمان است. البته که این مورد از مهم‌ترین مزیت‌های این جراحی محسوب می‌شود و برای افراد اهمیت ویژه‌ای دارد.

از طرفی به‌خاطر اینکه عمل لازک، ترکیب دو عمل دیگر است محدودیت‌های کمتری را در خود جای داده است. به طور مثال از جمله مزایای عمل لازک می‌توان به میزان کمتر خشکی چشم و قرنیه نسبت به روش‌های دیگر عمل چشم است.

نتایج عمل Lasek

نتایج عمل لازک در 99 درصد مواقع مثبت است آن یک درصد هم به افرادی بازمی‌گردد که در انتخاب پزشک خود، سهل‌انگاری به خرج داده‌اند. از دیدگاه دیگر، نتایج عمل لازیک به میزان بینایی و شرایط افراد هم‌بستگی دارد. به طور مثال شرایط فردی که دارای نزدیک‌بینی کم تا متوسط است با فردی که تا فردی که دارای دوربینی شدید است متفاوت خواهد بود.

بهبودی بعد از عمل لازک

بعد از هر عمل، دوره‌ای به نام دوره نقاهت وجود دارد که فرد دوره درمان را تکمیل کند. در عمل لازک، درمان به این صورت است که فرد می‌تواند بلافاصله به کارهای روزانه خود ادامه دهد بدون اینکه فرد نیاز به استراحت طولانی‌مدت داشته باشد. بااین‌وجود قطعاً تاری دید و برخی عوارض کوچک وجود دارد که تنها با رعایت برخی نکات قابل‌کنترل هستند. اما در حالت کلی می‌بایست 3 الی 6 ماه بگذرد تا تمامی عوارض کوچک رفع شوند و بینایی به حالت تثبیت برسد.

هزینه عمل لازک و مقایسه آن با سایر جراحی‌های چشم

به‌طورکلی در بین عمل‌های چشم، لازک از هزینه کمتری برخوردار است اما میزان دقیق آن وابسته به معیارهای مختلفی مانند مکان جراحی، تخصص پزشک و … دارد. برخی از عمل‌های لازک به این صورت است که با وجود بیمه‌های مشخص، امکان بازگشت هزینه را فراهم می‌کنند. به‌همین‌دلیل بهتر است برای انجام جراحی به پزشک موردنظر خود مراجعه کنید و علاوه بر هزینه عمل لازک، موارد دیگر را هم بررسی کنید.

معیارهای موفقیت عمل لازک چشم

عوامل متعددی هستند که در معیار موفقیت جراحی لازک چشم مؤثر هستند برخی از آنها شامل برخوردار بودن قرنیه از ضخامت مناسب، بزرگ نبودن بیش از حد مردمک چشم، معین بودن نمره چشم، داشتن سن مناسب در زمان انجام عمل، ثابت بودن نمره بینایی حداقل برای یک سال، برخوردار بودن از وضعیت جسمانی و سلامت مناسب، باردار نبودن خانم‌ها و متبحر بودن پزشک معالج است.

اگر تمامی این موارد در کنار یکدیگر وجود داشته باشند بی‌شک عمل چشم بدون هیچ خطا و مشکلی انجام خواهد شد که احتمال موفقیت آن بسیار بالا خواهد بود.

تاری دید بعد از عمل لازک به چه علت است؟

در عمل لازک با استفاده از لیزر، اقداماتی بر روی قرنیه چشم انجام می‌شود که قطعاً عوارض جانبی آن می‌تواند تاری دید باشد. البته این عوارض جانبی بعد از مدتی رفع خواهند شد و بینایی به میزان ثابتی می‌رسد. به همین خاطر هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد و وجود تاری در بینایی امری طبیعی و عادی است که برای همه افراد بعد از عمل LASEK رخ می‌دهد.

استفاده از گوشی بعد از عمل تا چند وقت بعد امکان‌پذیر است؟

استفاده از گوشی و وسایل الکترونیکی به یکی از ضرورت‌های زندگی فردی ما تبدیل شده است. ازاین‌رو کنارگذاشتن آنها برای مدت طولانی، امری سخت و حتی غیرممکن است اما برای استفاده از گوشی بعد از عمل لازک می‌بایست به محدودیت‌ها توجه شود. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها پرهیز از تماس چشم با صفحه لپ‌تاپ، گوشی و تلویزیون است. در روز بعد از عمل، فرد می‌بایست تحت هیچ شرایطی از این وسایل پرنور استفاده نکند. سپس به‌مرورزمان و با اجازه پزشک، بیمار می‌تواند چند روز بعد از عمل با میزان‌های کم و تدریجی، استفاده از این وسایل را آغاز کند.

آیا با عمل لازک، امکان حذف دائمی عینک وجود دارد؟

خبر خوش برای افراد عینکی آن است که هدف از انجام این عمل، دقیقاً حذف دائمی عینک یا هر نوع لنز است. البته افرادی به‌عنوان استثنا هم وجود دارند که سال‌ها بعد از انجام جراحی، با برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک روبرو می‌شوند. همان‌طور که گفتیم تعداد این افراد بسیار کم و انگشت‌شمار است. در حالت کلی می‌توان گفت که افراد می‌توانند با انجام لازک چشم برای همیشه از عینک و یا لنز تماسی خلاص شوند.

آیا می‌توانیم ورزش سنگین بعد از عمل لازک انجام دهیم؟

ما می‌دانیم که شما مشتاق انجام ورزش و فعالیت‌های ورزشی خود هستید اما سلامت و بهبودی بینایی شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. از طرفی هر فرد مدت‌زمان بهبودی متفاوتی دارد پس می‌بایست تا آن زمان، ملاحظات لازم را انجام دهد. ورزش‌های سنگین بهتر است بعد از مدت طولانی که از عمل گذشت انجام گیرد چرا که ممکن است صدمات زیادی را به چشم وارد کند که دیگر برگشت‌پذیر نباشد.

آیا پس از عمل لازک باید از تمام فعالیت‌ها اجتناب کنم؟!

سؤالی که برای اکثر افراد وجود دارد آن است که آیا عمل لازیک چشم، ما را از تمام فعالیت‌ها باز می‌دارید؟ در جواب باید بگوییم که خیر چنین نیست. اتفاقاً عمل لازیک جز عمل‌هایی است که این آزادی را به افراد می‌دهد تا روز بعد از عمل به کارهای روزانه خود بپردازند. انجام اکثر کارها بعد از عمل ممکن است و تنها برخی از موارد مانند ورزش سنگین، مصرف دخانیات و … محدودیت دارد. اگر در مدت مشخص شده توسط پزشک رعایت کنید بی‌شک با سرعت بیشتری درمان و بهبودی خود را طی می‌کند و به آزادی مطلق در انجام فعالیت‌های مختلف می‌رسید.

چه قطره‌هایی بعد از عمل باید استفاده شود؟

استفاده قطره‌های بعد از عمل لازک چشم، اهمیت زیادی در بهبودی درمان دارد. قطره‌هایی که بعد از عمل لازک، تجویز می‌شود اغلب یکسان هستند اما بهتر است طبق تجویز پزشک مصرف شوند. به طور مثال:

 • قطره بتازونیت
 • قطره کلرامفنیکل
 • قطره کلوبیوتیک
 • قطره سینارولاک

از جمله قطره‌هایی هستند که بعد از جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

یک هفته بعد از عمل که پانسمان باز می‌شود مصرف برخی از قطره‌ها قطع می‌شود و برخی داروهای دیگر جایگزین آنها می‌شود.

بهترین جراح لازک چه ویژگی‌هایی دارید؟

انتخاب یک جراح لازک متخصص و متبحر از مهم‌ترین قسمت‌های یک عمل، شمرده می‌شود. زمانی که پزشک، تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد بی‌شک نتیجه نهایی بهتر خواهد بود و بیمار آرامش بیشتری در طول انجام عمل خواهد داشت. پس برای انجام یک عمل موفقیت‌آمیز نیاز است که بهترین دکتر لازک و لیزیک را انتخاب کنید. یک جراح لازک خوب، ویژگی‌هایی از جمله: مهارت بالا، تجربه کافی، دقت زیاد، مسئولیت‌پذیری و تخصص مناسب دارد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *